PRAVIDELNÁ KONTROLA KOMÍNŮ
Prohlídka komínu z hlediska jeho bezpečnosti a provozuschopnosti.
Posouzení stavebně technického stavu komína.
Kontrola konstrukčního provedení spalinové cesty a připojení spotřebiče paliv.
Kontrola komínu probíhá dle zákona č. 133/1985 Sb. o požární ochraně a prováděcí vyhlášky č. 34/2016 Sb. o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty.
Cena od 800 Kč
Vyhláška č. 34/2016 Sb. o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty předepisuje podmínky pro provoz komínů a kouřovodů, lhůty jejich kontrol, revizí a čištění. Kontroly komínů je ve většině případů nutné provádět minimálně jednou ročně. Z pohledu vhodného období je možno kontrolu provést v jakémkoli ročním období, avšak obecně se doporučuje kontroly provádět v letních měsících, kdy se netopí. Objednat si kontrolu komínu na letní měsíce je vhodné i z širší dostupnosti termínů, jelikož většina majitelů komínů dohání kontroly konce mroku. Po provedené kontrole je nutné nechat si vypracovat zprávu o kontrole, která musí být archivována u provozovatele nemovitosti.

Je velmi důležité intervaly kontrol dodržet, aby byl komín stále udržován v bezchybném stavu, protože pokud by došlo při kontrole ke zjištění závažných nedostatků, které mohou ohrozit život či zdraví lidí vlivem otravy nebo požáru, je nutné uvědomit tento stav stavebnímu úřadu nebo orgánu státního požárního dozoru a ti mohou zakázat topení v nemovitosti do doby, než se podaří napravit nedostatky. Při zanedbání provádění pravidelných kontrol se majitelé vystavují kromě riziku ohrožení majetku a životů lidí, pro provozovatele objektu udělení pokuty až 50 000 Kč u fyzických osob a 100 000 Kč u právnických osob. Kontroly je možno vynechat jen v případech kdy je spotřebič odvětráván fasádou anebo u nepoužívaných komínů, které musejí být označeny cedulkou „mimo provoz“.
Kontrolu spalinové cesty může provádět pouze odborně způsobilá osoba, která má živnostenské oprávnění v oboru kominictví.
Jinými slovy se dá říci, že pravidelnou kontrolu komína není vhodno zanedbat. Ozvěte se nám a domluvíme se na vhodném termínu.
A trocha statistiky na konec…
Během topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019 došlo k 1074 požárů komínů. Jedná se o srovnatelný údaj jako za předchozí období, kdy došlo k 1028 požárům, a je tedy možno tvrdit, že objem požárů mírně roste. Dle Hasičského záchraného sboru ČR přitom až za 90% těchto požárů stojí nevyčištěný komín, tedy okolnost, kterou lze zásadně ovlivnit. V 69,1 % případů šlo o požáry, které vznikly v důsledku vznícení sazí a omezily se pouze na prostor komínového tělesa. Ve 30,9 % případů došlo k rozšíření požáru a přímým škodám ve výši 57,4 mil. Kč. Jak je patrné, neprovádění pravidelných kontrol může vést k vysokým škodám, kterým lze jednodušše předcházet…
Zdroj: Hasičský záchranný sbor ČR